Modrá skalice – zbavte se konečně nečistot v bazénu! (Použití, dávkování a zkušenosti)
- Obsahuje 25% mědi
- Biocidní účinky a algicidní účinky
- Účinný proti řasám
- Cena od 100 Kč
Čištění bazénů je občas složitá, ale skutečně důležitá činnost, kterou je třeba provádět pravidelně. S tím vám může pomoci několik sloučenin a produktů, které jsou k tomu speciálně určeny. V minulosti byla jedním z nich také modrá skalice, kterou však již v současnosti množství specialistů nedoporučuje používat.
Proč tomu tak je? Vše potřebné o modré skalici do bazénu zjistíte v našem článku. Jak modrou skalici do bazénu dávkovat, bezpečně používat a jaké máme s ní zkušenosti?
MODRÁ SKALICE DO BAZÉNU - OBSAH ČLÁNKU
Co je modrá skalice?
Modrá skalice, jinak nazývaná také jako síran měďnatý, je chemická sloučenina složená z mědi, síry a kyslíku. Běžně se používá v zemědělství a jako činidlo v chemických reakcích.
Používá se také při galvanickém pokovování a jako modré barvivo v keramice a skle. Avšak při jejím používání musíte být opravdu opatrní, protože při požití nebo vdechnutí může být toxická a může dráždit pokožku a oči.
Proč se modrá skalice používá do bazénu?
Modrá skalice se běžně přidává do bazénů, kde funguje jako algicid – látka, která se používá k hubení a zabránění růstu řas ve vodě. Ty mohou ve vlhkém a teplém prostředí růst rychle, přičemž mohou způsobit zakalení vody a slizký pocit na stěnách a dně bazénu. Funguje tak, že se váže na buňky řas, narušuje jejich buněčné membrány a způsobuje jejich prasknutí.
Je však třeba používat modrou skalici ve správném množství, protože použijete-li jí až příliš mnoho, může způsobit skvrny na stěnách a podlaze bazénu. Pokud není voda správně vyvážená, může být škodlivá i pro plavce.
Modrá skalice nebo chlór?
Díky obsahu mědi, který představuje přibližně 25%, je modrá skalice účinným biocidním a algicidně účinkujícím prostředkem, zejména k hubení řas (algae). Nicméně, i chlór má podobné účinky. Tak proč bychom nemohli použít chlór namísto modré skalice?
Odpověď je jednoduchá. Modrá skalice je schopna zvládnout i urostlé řasy, zatímco chlór by k tomu potřeboval větší množství a koncentraci. Ta by již představovala riziko pro jiné organismy včetně lidí. Proto je modrá skalice speciálně vhodná pro účinné a bezpečné hubení řas.
Dávkování modré skalice do bazénu
Ideální dávkování modré skalice do bazénu závisí na mnoha faktorech – velikost bazénu, intenzita růstu řas a aktuální chemický stav vody. Kromě toho je důležité, dodržování pokynů výrobce či se popřípadě poradili s odborníkem, abyste určili vhodné dávkování pro vaši konkrétní situaci.
Obecně se ale doporučuje dávkovat modrou skalici do bazénu kolem 0,2 až 0,4 částice na milion mědi (ppm). Toto množství se může lišit v závislosti na konkrétním použitém výrobku a je důležité nepřekročit doporučenou dávku.
Dávkování modré skalice je tedy vhodné používat někde v rozmezí 4 až 6 mg na l. To znamená, že na metr krychlový vody lze použít 4-8 g modré skalice.
Samozřejmě pokud jde o preventivní opatření, stačí modrou skalici do bazénu dávkovat 1x za 3 týdny.Pokud už ale chcete řešit akutní problém – určitě doporučuji i 2x do týdne.
Postup je velmi jednoduchý – stačí smíchat určené množství modré skalice v nádobě s vodou, následně to celé vylijete do bazénu a zapnete filtraci, aby se daná látka rozložila po celé části v bazénu.
Proč je třeba si dávat na modrou skalici pozor?
Přestože může být modrá skalice účinná při ničení a prevenci růstu řas v bazénu, není vždy nejlepší volbou. Pokud se nepoužije ve správném množství, pro bazénové vybavení a povrchy může být korozivní. Časem může způsobit poškození stěn bazénu, podlahy a kovových součástí, jako je například bazénový žebřík a filtr. To může mít za následek nákladné opravy a výměny.
Dalším důvodem je to, že může být opravdu škodlivá pro lidi ve vodě. Dlouhodobé koupání ve vodě, která má vysoké hladiny mědi může způsobit podráždění pokožky, změnu barvy vlasů a další zdravotní problémy. Na druhou stranu je třeba uvést, že jakákoli chemie, kterou běžně používáme je v určité koncentraci závadná.
Pozor na samotnou měď!
Měď nepoužívejte samostatně. Nedělejte to, protože kromě dezinfekce bazénové vody, tedy kromě dávkování jakéhokoli biocidu, je bazénová voda a všechny v ní obsažené nečistoty bezpodmínečně nutné oxidovat.Tuto oxidaci lze provádět dvěma možnými způsoby, tedy chlorem nebo kyslíkem, v podobě peroxidu či ozonu.
Chlór někdy nemusí být ale dostatečný, jak jsme psali výše a kyslík, tedy peroxid, nelze bez dalšího biocidu vůbec používat.
Měď je výborný a bezpečný při použití 1 až 2 mg/l a je levným doplňujícím biocidem/algicidem například ke chloru případně ke kyslíku nebo k ozonu.
Kyselina solná pro snížení pH vody v bazénu
Ke snížení pH hodnoty vody z alkalického na kyselé můžete použít HCl, kyselinu chlorovodíkovou solnou o koncentraci 31%.
Litr kyseliny stojí přibližně 26 Kč. Pro snížení pH o 1,0 v bazénu o objemu 40 m3 je třeba přidat 2 litry HCl.
Postup aplikace kyseliny je podobný jako při použití modré skalice. Kyselinu je nutno nejprve důkladně zředit vodou v kbelíku nebo nádobě. Ke zředění 1 litru HCl se použije objem 15 litrů vody.
Ke snížení pH hodnoty ve vašem bazénu budete potřebovat celkem 2 kbelíky o objemu 15 litrů a 1 litr HCl na každý kbelík. Po zředění a smíchání vody s kyselinou nalijte 30 litrů roztoku do bazénu a nechte 24 hodin běžet filtraci.
Často kladené dotazy
Modrá skalice obsahuje vysoké množství mědi, která má biocidní a algicidní účinky. Biocidní účinky znamenají, že dokáže účinně hubit mikroorganismy, zatímco algicidní účinky působí speciálně na řasy. Modrá skalice nejenže likviduje již existující řasy, ale také zabraňuje jejich novému růstu.
Ano, modrá skalice je bezpečná pro lidi a neohrožuje ani zdraví, ani životní prostředí. Vzhledem ke své přírodní složce a účinnosti je modrá skalice stále častěji používána pro úpravu kvality vody v bazénech a jiných nádržích na pitnou a technickou vodu.
Modrá skalice je ekologická a bezpečná alternativa k chemickým prostředkům, které mohou být škodlivé pro zdraví lidí i pro životní prostředí. Použití modré skalice nejenže nezvyšuje obsah chemikálií ve vodě, ale také snižuje riziko alergických reakcí a podporuje ekologický přístup k ochraně životního prostředí.